• Top page
  • Timetable
  • Browse per session
  • Search
  • How to
  • Meeting Planner

Timetable TOKI MESSE

Venue   Toki Messe Bandaijima Building Toki Messe
4F 2F 3F 2F 3F 6F 1F
Room 1 Room 2 Room 3 Room 4 Room 5 Room 6 Room 7 Room 8 Room 9 Room 10A Room 10B Room 10C Poster Exhibition
International Conference Room Main Hall A Main Hall B 301 302 201A 201B 303+304 306+307 Meeting RoomA Meeting RoomB Meeting RoomC Exhibition Hall A+B
7:00                              
                             
                             
                             
                             
       
7:50-8:40
Educational Lecture
3EL04m
Takeshi Imai
7:50-8:40
Educational Lecture
3EL05m
Yoko Yazaki-Sugiyama
7:50-8:40
Educational Lecture
3EL06m
MIYATA, Takaki
7:50-8:40
Educational Lecture
3EL07m
Takuya Isomura
             
8:00                      
                     
                     
                     
 
8:45-10:45
Symposium
3S01m
Exploring the origin of brain and central nervous system through monitoring the neural activity of the whole animal
Yuichi Iino
Rafael Yuste
8:45-10:45
Symposium
3S02m
Dissecting neural circuit basis of depression and bipolar disorder
Tadafumi Kato
Hidenori Aizawa
8:45-10:45
Symposium
3S03m
Linking Neural Circuits and Function to Behaviour
Roger Marek
Angelo Tedoldi
8:45-10:45
Symposium
3S04m
New modes of neuronal translation regulation in health and disease
Motomasa Tanaka
Aaron Gitler
8:45-10:45
Symposium
3S05m
Brain-state dynamics underlying consciousness and cognition
Sakiko Honjoh
Akihiro Yamanaka
8:45-10:45
Symposium
3S06m
Neuro-Immune Crosstalk: Its role in the pathogenesis and perspectives for novel therapies
Makoto Urushitani
Takashi Yamamura
8:45-9:45
Oral
3O-07m1
Neuroinformatics and large-scale simulations
Manabu Tanifuji
Kosuke Hamaguchi
8:45-9:45
Oral
3O-08m1
Brain Ischemia
Takashi Shichita
Masahiro Hayakawa
8:45-9:45
Oral
3O-09m1
Axon/Dendrite Growth and Circuit Formation-1
Kohtaro Takei
Adrian Moore
8:45-9:45
Oral
3O-10m1
Sencory motor integration
Sachiko Tsuda
Hatanaka Nobuhiko
8:45-12:50
Poster Exhibition
 
   
9:00  
9:00-10:50
Industrial/Academia Exhibition,Book shop
 
 
 
 
9:45-10:45
Oral
3O-07m2
Neural network models and artificial intelligence
Toshiaki Omori
Shin Ishii
9:45-10:45
Oral
3O-08m2
Brain Injury
Muramatsu Rieko
Ishida Akimasa
9:45-10:45
Oral
3O-09m2
Axon/Dendrite Growth and Circuit Formation-2
Izumi Oinuma
Hiroyuki Kamiguchi
9:45-10:45
Oral
3O-10m2
Sensory information Processing
Takayuki Yamashita
Hiroshi Hibino
 
10:00  
 
 
 
                         
 
10:50-11:50
Plenary Lecture
3PL01
Karl Friston
10:50-11:50
Plenary Lecture [Live Remote]
                   
10:50-11:50
Plenary Lecture [Live Remote]
11:00                      
                     
                     
                     
                     
                         
11:50-17:00
Industrial/Academia Exhibition,Book shop
12:00        
 J 12:00-12:50
Diversity Committee Panel Discussion : Promoting Diversity
 J 12:00-12:50
Luncheon Seminar
3LS05
AbbVie GK
             
                     
                     
                     
                       
                         
12:55-14:15
PB2
Poster Presentation / Discussion (Latter Half/Even No.)
13:00                          
                         
                         
                         
                         
                         
14:00                          
                           
 
14:20-5:20
Special Lecture
3SL01
Keiji Tanaka
14:20-16:20
Symposium
3S02a
Neuroinflammation and the Blood Brain Interface: New findings in brain pathology
Atsuyoshi Shimada
Keith W. Kelley
14:20-16:20
Symposium
3S03a
Novel circuits for the control of emotion linked with psychiatric disorders
Satoshi Kida
Mazen Kheirbek
14:20-16:20
Symposium
3S04a
Non-linguistic bases of language and its acquisition: Music, Mathematics, Executive Function, Information Technology, and Social Cognition
Motoaki Sugiura
Adam Tierney
14:20-16:20
Symposium
3S05a
Molecular mechanisms for making species-specific neuronal circuits
Tadashi Nomura
Chiaki Ohtaka-Maruyama
14:20-16:20
Symposium
3S06a
Retinal plasticity over time scales: Hibernation, circuit reorganization, and synaptic modulation
Chieko Koike
Steve DeVries
14:20-15:20
Educational Lecture
3EL07a-1
Motomasa Tanaka
14:20-15:20
Oral
3O-08a1
Alzheimer's disease-1
Kazuhiko Tagawa
Akihiko Takashima
14:20-15:20
Oral
3O-09a1
Learning, Memory and Plasticity-2
Yoshinori Aso
Satoshi Kida
14:20-15:20
Oral
3O-10a1
Molecular Imaging
Yamanaka Akihiro
Takeshi Shimizu
14:20-16:00
Poster Exhibition
   
   
   
15:00    
   
 
15:20-16:20
Special Lecture
3SL02
Masashi Yanagisawa
15:20-16:20
Educational Lecture
3EL07a-2
Yukio Nishimura
15:20-16:20
Oral
3O-08a2
Alzheimer's disease-2
Takashi Kudo
Atsushi Iwata
15:20-16:20
Oral
3O-09a2
Learning, Memory and Plasticity-1
Thomas McHugh
Isao Hasegawa
15:20-16:20
Oral
3O-10a2
New Technologies
Keizo Takao
Kazuhisa Shibata
 
 
 
16:00  
16:00-17:00
Poster Removal
 
                         
 
16:30-18:30
Symposium
3S01e
Elsevier/NSR Symposiu:Brain-gut axis: the cutting edge
Takefumi Kikusui
Shelly A. Buffington
16:30-18:30
Symposium
3S02e
New understanding of functions of basal ganglia in health and disease
Toshikuni Sasaoka
Atsushi Nambu
16:30-18:30
Symposium
3S03e
The neurobiology of dynamic innate social behaviors
Takashi Yamaguchi
Aki Takahashi
16:30-18:30
Symposium
3S04e
Super crosstalk of metabolism and information processing
Ko Matsui
Kenji Tanaka
16:30-18:30
Symposium
3S05e
Interpretation of human brain mechanisms and drug discovery using leading-edge stem cell technologies
Mitsuru Ishikawa
Yu-Wen Alvin Huang
16:30-18:30
Symposium
3S06e
Technological advances of ultra-high field MRI in Neuroscience and the future direction of laminar/columnar functional MRI
Jiajia Yang
Laurentius Huber
16:30-17:30
Educational Lecture
3EL07e-1
Hidenori Yamasue
16:30-17:30
Oral
3O-08e1
Antidepressants & Stress
Tomoyuki Furuyashiki
Jiro Kasahara
16:30-17:30
Oral
3O-09e1
Synaptogenesis and Activity-dependent Development
Tomoaki Shirao
Nobuhiko Yamamoto
16:30-17:30
Oral
3O-10e1
Olfiction
Takeshi Imai
Azusa Kamikouchi
 
 
17:00      
     
     
 
17:30-18:30
Educational Lecture
3EL07e-2
Izumi Kawauchi
17:30-18:30
Oral
3O-08e2
Developmental Disorders: Animal Model
Toru Takumi
Haruhiro Higashida
17:30-18:30
Oral
3O-09e2
Aging & Neurodegenerative Diseases
Yoshiro Saito
Tanaka Motomasa
17:30-18:30
Oral
3O-10e2
Vision-Ⅲ
Gang Wang
Andrea Benucci
   
     
     
18:00      
     
     
                             
                             
                             
19:00                              
                             
                             
                             
                             
                             
20:00                              
                             
                             
                             
                             
                             
21:00                              
                             
                             
                             
                             
                             
Copyright © NEURO2019. All Right Reserved.